Aircraft N5514V Data
2
aircraft records found
N5514V
2016 Boeing KC-46A Pegasus (767-2LKC), c/n 34137 l/n 1122
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | KC-46A Pegasus (767-2LKC) Search all Boeing KC-46A Pegasus (767-2LKC) |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 34137 |
| Line Number (L/N) | 1122 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW4062 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5514V |
| Current Status | Manufacturer's registration |
Owner
| Owner | Boeing Company |
| Address |
Renton, Washington 98057 United States |
N5514V
1980 Cessna 172RG, c/n 172RG0549
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 172RG0549 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-F1A6 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5514V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |