Aircraft N5528V Data
2
aircraft records found
N5528V
1990 Beech F33A, c/n CE-1426
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | CE-1426 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5528V |
| Mode S (ICAO24) Code | A70A5D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1997-09-18 |
| Air Worthiness Test | 1990-01-09 |
| Last Action Taken | 2007-11-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Stuckelberger Aviation Llc |
| Address |
Houston, TX 77005 United States |
| Region | Southwestern |
N5528V
Cessna T303, c/n T30300302
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T303 Search all Cessna T303 |
| Construction Number (C/N) | T30300302 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N5528V |
| Mode S (ICAO24) Code | A70A5D |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |