Aircraft N5530A Data
2
aircraft records found
N5530A
1989 Beech F33A, c/n CE-1342
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | CE-1342 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5530A |
| Mode S (ICAO24) Code | A70CE9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-01-26 |
| Air Worthiness Test | 1989-04-27 |
| Last Action Taken | 2008-01-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Airline Training Center Arizona Inc |
| Address |
Goodyear, AZ 85338 United States |
| Region | Western-Pacific |
N5530A
Cessna UC-78B (T-50) Bobcat, c/n 3438
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | UC-78B (T-50) Bobcat Search all Cessna UC-78B (T-50) Bobcat |
| Construction Number (C/N) | 3438 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N5530A |
| Mode S (ICAO24) Code | A70CE9 |
| Certification Issued | 1958-05-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1958-11-24 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Miami, FL 33101 |
| Region | Southern |