Aircraft N5573K Data
9
aircraft records found
N5573K
2013 Boeing 737-8EH, c/n 39617 l/n 4435
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-8EH Search all Boeing 737-8EH |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 39617 |
| Line Number (L/N) | 4435 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-7B27 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5573K |
| Current Status | Test Registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5573K
1998 Boeing 757-2Q8, c/n 27623 l/n 792
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-2Q8 Search all Boeing 757-2Q8 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 27623 |
| Line Number (L/N) | 792 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 227 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW2040 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5573K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2014-02-21 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5573K
1998 Boeing 757-2Q8, c/n 27623 l/n 792
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-2Q8 Search all Boeing 757-2Q8 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 27623 |
| Line Number (L/N) | 792 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW2040 |
| Also Registered As |
OH-LBS
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5573K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5573K
1988 Boeing 757-2F8C, c/n 23863 l/n 182
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-2F8C Search all Boeing 757-2F8C |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 23863 |
| Line Number (L/N) | 182 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
9N-ACB
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5573K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5573K
1987 Boeing 737-33A, c/n 23830
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-33A Search all Boeing 737-33A |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 23830 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 149 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-3B2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5573K |
| Current Status | Manufacturer test registered |
| Registration Cancel Date | 1987-10-14 |
Owner
| Owner | The Boeing Company |
| Address |
, United States |
N5573K
1987 Boeing 757-21B, c/n 24016 l/n 150
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-21B Search all Boeing 757-21B |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 24016 |
| Line Number (L/N) | 150 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 229 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RB211-535E4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5573K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5573K
1984 Boeing 767-281, c/n 23141
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-281 Search all Boeing 767-281 |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 23141 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 255 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5573K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | The Boeing Company |
| Address |
, United States |
N5573K
1983 Boeing 767-204, c/n 22980 l/n 71
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-204 Search all Boeing 767-204 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 22980 |
| Line Number (L/N) | 71 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 255 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5573K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5573K
1983 Boeing 747-246B, c/n 22991 l/n 581
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-246B Search all Boeing 747-246B |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 22991 |
| Line Number (L/N) | 581 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7R4G2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5573K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |