Aircraft N5579M Data
3
aircraft records found
N5579M
1989 Beech F33A, c/n CE1390
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | CE1390 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5579M |
| Mode S (ICAO24) Code | A71D0B |
| Current Status | Valid |
Owner
| Owner | Young Aviation Llc |
| Address |
Portsgeville, MO 63873 United States |
N5579M
1979 GAF N24A, c/n N24A-74FA
Airframe Info
| Manufacturer | GAF |
| Model | N24A Search all GAF N24A |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | N24A-74FA |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-B17 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5579M |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1979-12-00 |
Owner
| Owner | Trans Micronesian Airways |
| Address |
Agana, Guam |
N5579M
Beech F33A Bonanza, c/n CE-1394
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Bonanza Search all Beech F33A Bonanza |
| Construction Number (C/N) | CE-1394 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5579M |
| Mode S (ICAO24) Code | A71D0B |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2018-10-30 |
Owner
| Owner | St Management Llc |
| Address |
Lewes, Delaware 19958 United States |