Aircraft N5585V Data
2
aircraft records found
N5585V
1944 Consolidated Vultee PBY-5A, c/n 46522
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated Vultee |
| Model | PBY-5A Search all Consolidated Vultee PBY-5A |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 46522 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5585V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5585V
Braun Brad S SUPER NOVA 2000, c/n 2147
Airframe Info
| Manufacturer | Braun Brad S |
| Model | SUPER NOVA 2000 Search all Braun Brad S SUPER NOVA 2000 |
| Construction Number (C/N) | 2147 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5585V |
| Mode S (ICAO24) Code | A7203E |
| Certification Issued | 1984-09-11 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-03-28 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wasela, MN 56093 |