Aircraft N561TC Data
2
aircraft records found
N561TC
1993 Learjet 60, c/n 60-010
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 60 Search all Learjet 60 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 60-010 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW305A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N561TC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N561TC
1975 Rockwell 690A Turbo Commander, c/n 11315
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | 690A Turbo Commander Search all Rockwell 690A Turbo Commander |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 11315 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | AiResearch TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N561TC |
| Mode S (ICAO24) Code | A72C4D |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2010-07-20 |
Owner
| Owner | KK Trucking Inc |
| Address |
Carthage, MS 39051 United States |