Aircraft N5667K Data
2
aircraft records found
N5667K
2001 Cessna 172S, c/n 172S8991
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 172S8991 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5667K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7408B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-07-16 |
| Air Worthiness Test | 2001-11-20 |
| Last Action Taken | 2007-07-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Renton, WA 98056 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N5667K
1964 Beech S35, c/n D-7598
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | S35 Search all Beech S35 |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | D-7598 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5667K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7408B |
| Certification Issued | 1988-08-05 |
| Last Action Taken | 1996-05-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-04-06 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lutherville, MD 210933635 United States |