Aircraft N57231 Data
3
aircraft records found
N57231
1975 Rockwell International 690A, c/n 11245
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell International |
| Model | 690A Search all Rockwell International 690A |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 11245 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | AiResearch TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N57231 |
| Mode S (ICAO24) Code | A758B2 |
| Current Status | Exported to Argentina |
| Registration Cancel Date | 1975-04-14 |
Owner
| Owner | Rockwell International General Aviation Division |
| Address |
Bethany, Oklahoma 73008 United States |
N57231
1946 Consolidated Vultee BT-13B (SNV-2), c/n 79-1711
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated Vultee |
| Model | BT-13B (SNV-2) Search all Consolidated Vultee BT-13B (SNV-2) |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 79-1711 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N57231 |
| Mode S (ICAO24) Code | A758B2 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1959-11-16 |
| Registration Cancel Date | 1960-04-19 |
Owner
| Owner | Arctic Airways Sales and Service Incorporated |
| Address |
Fairbanks, Alaska 99701 United States |
N57231
Raven S-60A, c/n S60A-163
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S-60A Search all Raven S-60A |
| Construction Number (C/N) | S60A-163 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N57231 |
| Mode S (ICAO24) Code | A758B2 |
| Last Action Taken | 1984-09-27 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Idaho Falls, ID 83401 United States |
| Region | Northwest Mountain |