Aircraft N575A Data
2
aircraft records found
N575A
1989 Beech 1900C, c/n UC-83
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 1900C Search all Beech 1900C |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | UC-83 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-65B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N575A |
| Mode S (ICAO24) Code | A760FC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-02-25 |
| Air Worthiness Test | 1995-02-03 |
| Last Action Taken | 2010-06-29 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Icecap Llc Trustee |
| Address |
Anchorage, AK 99502 United States |
| Region | Alaskan |
N575A
Smith DSA-1 Miniplane, c/n 1 (N575A)
Airframe Info
| Manufacturer | Smith |
| Model | DSA-1 Miniplane Search all Smith DSA-1 Miniplane |
| Construction Number (C/N) | 1 (N575A) |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N575A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |