Aircraft N58AW Data
3
aircraft records found
N58AW
1991 Boeing 757-23A, c/n 25345 l/n 412
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-23A Search all Boeing 757-23A |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 25345 |
| Line Number (L/N) | 412 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 178 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RB211-535E4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N58AW |
| Mode S (ICAO24) Code | A773A4 |
| Certification Issued | 1992-12-22 |
| Last Action Taken | 1992-12-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-12-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WILMINGTON TRUST CO - TRUSTEE |
| Address |
Wilmington, DE 19890 |
N58AW
Cessna 414A, c/n 414A0276
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 414A Search all Cessna 414A |
| Construction Number (C/N) | 414A0276 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N58AW |
| Mode S (ICAO24) Code | A773A4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-01-27 |
| Air Worthiness Test | 1979-06-05 |
| Last Action Taken | 2011-01-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Fl414 Llc |
| Address |
Boca Raton, FL 33487 United States |
| Region | Southern |
N58AW
Aviat A-1A, c/n 1458
Airframe Info
| Manufacturer | Aviat |
| Model | A-1A Search all Aviat A-1A |
| Construction Number (C/N) | 1458 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N58AW |
| Mode S (ICAO24) Code | A773A4 |
| Last Action Taken | 1999-06-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-07-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AVIAT AIRCRAFT INC |
| Address |
Afton, WY 831101240 United States |