Aircraft N595A Data
2
aircraft records found
N595A
2006 Gulfstream Aerospace GV-SP (G550), c/n 5117
Latest photos of N595A
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | GV-SP (G550) Search all Gulfstream Aerospace GV-SP (G550) |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 5117 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc BR700-710C411 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N595A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7AFFA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-12-13 |
| Air Worthiness Test | 2006-06-13 |
| Last Action Taken | 2006-12-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aramco Associated Company |
| Address |
Bush Intercontinental Arpt (iah) Houston, TX 77032 United States |
| Region | Southwestern |
N595A
1974 Beech 200 Super King Air, c/n BB-13
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Super King Air Search all Beech 200 Super King Air |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | BB-13 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N595A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | UBC Leasing of New York |
| Address |
New York City, New York United States |