Aircraft N5K Data
6
aircraft records found
N5K
2005 Pober Junior Ace, c/n 2
Latest photos of N5K
Airframe Info
| Manufacturer | Pober |
| Model | Junior Ace Search all Pober Junior Ace |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 2 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-235 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6361F |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-01-14 |
| Air Worthiness Test | 2005-09-08 |
| Last Action Taken | 2011-01-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oshkosh, WI 54904 United States |
| Region | Great Lakes |
N5K
1964 Stits SA-11A Playmate, c/n 64-1
Latest photos of N5K
Airframe Info
| Manufacturer | Stits |
| Model | SA-11A Playmate Search all Stits SA-11A Playmate |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 64-1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
| Also Registered As |
N9681Z
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N5K |
| Current Status | Museum Preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5K
1952 Stits SA-2 Sky Baby, c/n 1
Latest photos of N5K
Airframe Info
| Manufacturer | Stits |
| Model | SA-2 Sky Baby Search all Stits SA-2 Sky Baby |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5K |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5K
Hoy Monosport 360, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Hoy |
| Model | Monosport 360 Search all Hoy Monosport 360 |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | ECI IOX-360 |
Aircraft
| Registration Number | N5K |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5K
Pober Speedster, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Pober |
| Model | Speedster Search all Pober Speedster |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6361F |
| Certification Issued | 1988-08-01 |
| Last Action Taken | 1994-12-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-07-18 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oshkosh, WI 54901 United States |
N5K
Stits Ray SA-9A, c/n 9A60101
Airframe Info
| Manufacturer | Stits Ray |
| Model | SA-9A Search all Stits Ray SA-9A |
| Construction Number (C/N) | 9A60101 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6361F |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-07-18 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |