Aircraft N6011W Data
5
aircraft records found
N6011W
2006 Cessna 172R, c/n 17281317
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 17281317 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N6011W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CD86 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-05-02 |
| Air Worthiness Test | 2006-03-22 |
| Last Action Taken | 2006-05-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-06-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MIDWEST CORPORATE AVIATION |
| Address |
Wichita, KS 67226 United States |
N6011W
2003 Beech Super King Air 350, c/n FL-361
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | Super King Air 350 Search all Beech Super King Air 350 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | FL-361 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6011W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CD86 |
| Certification Issued | 2003-02-13 |
| Last Action Taken | 2003-02-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-03-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841112263 United States |
N6011W
Air Tractor Inc AT-402B, c/n 402B-1241
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-402B Search all Air Tractor Inc AT-402B |
| Construction Number (C/N) | 402B-1241 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N6011W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CD86 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2011-06-06 |
| Air Worthiness Test | 2011-04-21 |
| Last Action Taken | 2011-06-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Williamsburg Air Service Inc |
| Address |
Kingstree, SC 29556 United States |
| Region | Southern |
N6011W
Cessna TU206G, c/n U20605864
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | TU206G Search all Cessna TU206G |
| Construction Number (C/N) | U20605864 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6011W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CD86 |
| Certification Issued | 1999-02-11 |
| Last Action Taken | 1999-02-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-02-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MISSION AVIATION FELLOWSHIP |
| Address |
Redlands, CA 92373 United States |
N6011W
Piper PA-28-140, c/n 2820011
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-140 Search all Piper PA-28-140 |
| Construction Number (C/N) | 2820011 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6011W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CD86 |
| Certification Issued | 1985-07-29 |
| Last Action Taken | 1994-06-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-05-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wadsworth, OH 44281 United States |