Aircraft N6014V Data
2
aircraft records found
N6014V
2010 Hawker Beechcraft C90GTI, c/n LJ-1984
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | C90GTI Search all Hawker Beechcraft C90GTI |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1984 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-135 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6014V |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CDEE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-10-29 |
| Air Worthiness Test | 2010-05-20 |
| Last Action Taken | 2010-10-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-01-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N6014V
2006 Cessna 172S, c/n 172S10133
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10133 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N6014V |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CDEE |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2006-03-24 |
| Last Action Taken | 2006-03-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hanseo USA Llc |
| Address |
Lewes, Delaware 19958 United States |