Aircraft N6018K Data
3
aircraft records found
N6018K
2006 Cessna 172S Skyhawk SP, c/n 172S10174
Latest photos of N6018K
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Skyhawk SP Search all Cessna 172S Skyhawk SP |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10174 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A rated at 180hp |
Aircraft
| Registration Number | N6018K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CE70 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-04-01 |
| Air Worthiness Test | 2006-05-16 |
| Last Action Taken | 2008-04-01 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Contrails Llc |
| Address |
Newbury Park, CA 91320 United States |
| Region | Western-Pacific |
N6018K
2006 Cessna 172S Skyhawk SP, c/n 172S10174
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Skyhawk SP Search all Cessna 172S Skyhawk SP |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10174 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A rated at 180hp |
Aircraft
| Registration Number | N6018K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CE70 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2018-12-13 |
Owner
| Owner | Epic Aviation Incorporated |
| Address |
New Smyrna Beach, Florida 32168 United States |
N6018K
Beech 76, c/n ME151
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 76 Search all Beech 76 |
| Construction Number (C/N) | ME151 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N6018K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CE70 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-10-25 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |