Aircraft N6028Z Data
2
aircraft records found
N6028Z
2009 Raytheon Beech MC-12W Liberty, c/n FL-628
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Beech |
| Model | MC-12W Liberty Search all Raytheon Beech MC-12W Liberty |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | FL-628 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
09-0628
Active service with 185th SOS
|
Aircraft
| Registration Number | N6028Z |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D235 |
| Last Action Taken | 2008-10-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-12-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |
N6028Z
2006 Cessna 172R, c/n 17281329
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 17281329 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
SE-LZH
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N6028Z |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D235 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-04-26 |
| Air Worthiness Test | 2006-04-17 |
| Last Action Taken | 2006-04-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-05-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Tampa, FL 336188746 United States |