Aircraft N6029V Data
3
aircraft records found
N6029V
2006 Cessna 182T, c/n 18281809
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182T Search all Cessna 182T |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 18281809 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-AB1A5 |
Aircraft
| Registration Number | N6029V |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D254 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-05-11 |
| Air Worthiness Test | 2006-04-26 |
| Last Action Taken | 2006-05-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-06-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WEAVER AERO INTERNATIONAL INC |
| Address |
Moundridge, KS 67107 United States |
N6029V
Hawker Beechcraft Corp G36, c/n E-3929
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | G36 Search all Hawker Beechcraft Corp G36 |
| Construction Number (C/N) | E-3929 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N229TT
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N6029V |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D254 |
| Last Action Taken | 2010-01-21 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |
N6029V
Cessna 162, c/n 16200151
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 162 Search all Cessna 162 |
| Construction Number (C/N) | 16200151 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6029V |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D254 |
| Last Action Taken | 2011-08-02 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
3 Cessna Blvd Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |