Aircraft N6040W Data
3
aircraft records found
N6040W
1979 Beechcraft Beech 200 King Air, c/n BB-493
Airframe Info
| Manufacturer | Beechcraft |
| Model | Beech 200 King Air Search all Beechcraft Beech 200 King Air |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | BB-493 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | PW |
Aircraft
| Registration Number | N6040W |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1979-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1996-10-30 |
Owner
| Owner | Beech Aircraft Corp. |
| Address |
, United States |
N6040W
Bell 412EP, c/n 36236
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412EP Search all Bell 412EP |
| Construction Number (C/N) | 36236 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | N6040W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D888 |
| Last Action Taken | 1999-03-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-06-06 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N6040W
Air Tractor Inc AT-401B, c/n 401B-0988
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-401B Search all Air Tractor Inc AT-401B |
| Construction Number (C/N) | 401B-0988 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6040W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D888 |
| Last Action Taken | 1995-10-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-12-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR TRACTOR INC |
| Address |
Olney, TX 76374 United States |