Aircraft N6042K Data
4
aircraft records found
N6042K
2008 Hawker Beechcraft C90GTI, c/n LJ-1924
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | C90GTI Search all Hawker Beechcraft C90GTI |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1924 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-135A |
| Also Registered As |
N805KB
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N6042K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D8C3 |
| Last Action Taken | 2009-02-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-05-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |
N6042K
2003 Cirrus SR20, c/n 1344
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR20 Search all Cirrus SR20 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 1344 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0-360-ES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6042K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D8C3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-02-18 |
| Air Worthiness Test | 2003-08-05 |
| Last Action Taken | 2004-02-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-06-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT GUARANTY TITLE & TRUST LLC TRUSTEE |
| Address |
Houston, TX 770604023 United States |
N6042K
Air Tractor Inc AT-502B, c/n 502B-0244
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-502B Search all Air Tractor Inc AT-502B |
| Construction Number (C/N) | 502B-0244 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6042K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D8C3 |
| Certification Issued | 1997-03-15 |
| Last Action Taken | 2000-03-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-04-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MCADOO FLYING SERVICE INC |
| Address |
Crosbyton, TX 793223209 United States |
N6042K
Schweizer HUGHES 269C, c/n S1516
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | HUGHES 269C Search all Schweizer HUGHES 269C |
| Construction Number (C/N) | S1516 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6042K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D8C3 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-02-04 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Xxx, OK 73125 |
User Comments
Admin, 2006-07-21 04:00:00
Cancel Date: 06/02/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: France
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: France