Aircraft N6087W Data
3
aircraft records found
N6087W
2023 MD Helicopters 369FF (MD530F), c/n 0340FF
Airframe Info
| Manufacturer | MD Helicopters |
| Model | 369FF (MD530F) Search all MD Helicopters 369FF (MD530F) |
| Year built | 2023 |
| Construction Number (C/N) | 0340FF |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce 250-C30 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6087W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7E859 |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | MD Helicopters |
| Address |
, AZ United States |
N6087W
2009 Piper PA-46-500TP Malibu Meridian, c/n 4697407
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-500TP Malibu Meridian Search all Piper PA-46-500TP Malibu Meridian |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 4697407 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6087W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7E859 |
| Certification Issued | 2009-07-01 |
| Last Action Taken | 2009-07-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-07-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Globe Aero Llc |
| Address |
Lakeland, FL 33811 United States |
| Region | Southern |
N6087W
1964 Piper PA-28-140, c/n 28-20101
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-140 Search all Piper PA-28-140 |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 28-20101 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6087W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7E859 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-08-24 |
| Air Worthiness Test | 1964-05-12 |
| Last Action Taken | 2003-08-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-10-31 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Red Bluff, CA 96080 United States |