Aircraft N6092A Data
2
aircraft records found
N6092A
2008 Cessna T182T, c/n T18208825
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | T18208825 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6092A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7EB4D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-29 |
| Air Worthiness Test | 2008-03-04 |
| Last Action Taken | 2008-07-29 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Gabriels Wings Llc |
| Address |
Rockwall, TX 75032 United States |
| Region | Southwestern |
User Comments
Admin, 2006-06-13 04:00:00
Cancel Date: 08/19/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Mexico
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Mexico
N6092A
1979 Cessna T210N, c/n 21063496
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T210N Search all Cessna T210N |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 21063496 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
Aircraft
| Registration Number | N6092A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7EB4D |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1979-07-03 |
| Last Action Taken | 2000-05-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-08-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | EL PASO SOUTHWEST AIRCRAFT SALES |
| Address |
El Paso, TX 799251060 United States |