Aircraft N6098A Data
2
aircraft records found
N6098A
1957 Cessna 180A, c/n 32943
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180A Search all Cessna 180A |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 32943 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6098A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7EC1F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-02-22 |
| Air Worthiness Test | 2001-07-16 |
| Last Action Taken | 2010-02-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Delta Junction, AK 99737 United States |
| Region | Alaskan |
N6098A
Air Tractor Inc AT-502B, c/n 502B-0354
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-502B Search all Air Tractor Inc AT-502B |
| Construction Number (C/N) | 502B-0354 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6098A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7EC1F |
| Certification Issued | 1996-05-06 |
| Last Action Taken | 1996-05-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-05-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | QUEEN BEE AIR SPECIALTIES INC |
| Address |
Rigby, ID 834420245 United States |