Aircraft N6106A Data
2
aircraft records found
N6106A
1987 Maule M-5-180C, c/n 8094C
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | M-5-180C Search all Maule M-5-180C |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 8094C |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N6106A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F1E9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1995-08-29 |
| Air Worthiness Test | 1987-11-19 |
| Last Action Taken | 2007-09-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Pulaski, WI 54162 United States |
| Region | Great Lakes |
N6106A
1959 Lockheed L-188A Electra, c/n 1028
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A Electra Search all Lockheed L-188A Electra |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 1028 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6106A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1971-11-00 |
Owner
| Owner | McCulloch International Airlines |
| Address |
Long Beach, California 90806 United States |