Aircraft N610A Data
2
aircraft records found
N610A
2010 Beech B300C, c/n FM37
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B300C Search all Beech B300C |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | FM37 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | PWC PT6A60A |
Aircraft
| Registration Number | N610A |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N610A
1951 Piper PA-22, c/n 22-11
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 22-11 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N610A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7EEBE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1990-06-21 |
| Air Worthiness Test | 1956-03-05 |
| Last Action Taken | 2002-08-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-03-17 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Big Lake, AK 99652 United States |