Aircraft N6115A Data
2
aircraft records found
N6115A
1959 Lockheed L-188A Electra, c/n 1058
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A Electra Search all Lockheed L-188A Electra |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 1058 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 74 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13 |
Aircraft
| Registration Number | N6115A |
| Current Status | Broken Up-w/o |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N6115A
1947 Republic RC-3, c/n 912
Airframe Info
| Manufacturer | Republic |
| Model | RC-3 Search all Republic RC-3 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 912 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming GO-480 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6115A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F57D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-08-29 |
| Air Worthiness Test | 2000-09-08 |
| Last Action Taken | 2006-08-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Gainesville, GA 30501 United States |
| Region | Southern |