Aircraft N6116A Data
2
aircraft records found
N6116A
2001 Aerocomp Comp Air 8, c/n 008237
Airframe Info
| Manufacturer | Aerocomp |
| Model | Comp Air 8 Search all Aerocomp Comp Air 8 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 008237 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Walter M601 SER |
Aircraft
| Registration Number | N6116A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F5A0 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2008-04-14 |
| Air Worthiness Test | 2001-03-07 |
| Last Action Taken | 2008-04-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | L39az Llc |
| Address |
Kalispell, MT 59901 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N6116A
Flagship Cincinnati
1959 Lockheed L-188A Electra, c/n 1063
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A Electra Search all Lockheed L-188A Electra |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 1063 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6116A |
| Alternative Code/Name | Flagship Cincinnati |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
New York City, New York City 10017 United States |