Aircraft N6126A Data
2
aircraft records found
N6126A
1960 Lockheed L-188A(F) Electra, c/n 1116
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A(F) Electra Search all Lockheed L-188A(F) Electra |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 1116 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6126A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1972-05-10 |
Owner
| Owner | McCulloch International Airlines |
| Address |
Long Beach, California 90806 United States |
N6126A
Lancair IV-P, c/n LIV-013 ABC
Airframe Info
| Manufacturer | Lancair |
| Model | IV-P Search all Lancair IV-P |
| Construction Number (C/N) | LIV-013 ABC |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6126A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F957 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2000-03-10 |
| Air Worthiness Test | 2002-08-30 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Bismarck, ND 58503 United States |
| Region | Great Lakes |