Aircraft N6130A Data
2
aircraft records found
N6130A
1989 Maxair Drifter 447, c/n 006
Airframe Info
| Manufacturer | Maxair |
| Model | Drifter 447 Search all Maxair Drifter 447 |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 006 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Kawasaki ALL MDLS A/B |
Aircraft
| Registration Number | N6130A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7FC3C |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-08-13 |
| Air Worthiness Test | 2007-11-08 |
| Last Action Taken | 2007-08-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Walla Walla, WA 99362 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N6130A
1960 Lockheed L-188A Electra, c/n 1121
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A Electra Search all Lockheed L-188A Electra |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 1121 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6130A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1975-10-00 |
| Registration Cancel Date | 1979-02-00 |
Owner
| Owner | Pacific Southwest Airlines |
| Address |
San Diego, California 92138 United States |