Aircraft N6177A Data
3
aircraft records found
N6177A
2005 Airborne Edge, c/n 503-1034
Airframe Info
| Manufacturer | Airborne |
| Model | Edge Search all Airborne Edge |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 503-1034 |
| Aircraft Type | Weight-shift-control |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 503 |
Aircraft
| Registration Number | N6177A |
| Mode S (ICAO24) Code | A80C0D |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-08-08 |
| Air Worthiness Test | 2007-09-04 |
| Last Action Taken | 2007-08-08 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ozark, AR 72949 United States |
| Region | Southwestern |
N6177A
2003 Raytheon 390 Premier I, c/n RB-77
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | 390 Premier I Search all Raytheon 390 Premier I |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | RB-77 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6177A |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | Raytheon Aircraft |
| Address |
, United States |
N6177A
Piper PA-36-375, c/n 368102017
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-36-375 Search all Piper PA-36-375 |
| Construction Number (C/N) | 368102017 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6177A |
| Mode S (ICAO24) Code | A80C0D |
| Certification Issued | 1982-02-23 |
| Last Action Taken | 1994-02-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-02-14 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Carpenter, SD 57322 United States |