Aircraft N6181A Data
2
aircraft records found
N6181A
1993 Bell 206B, c/n 4277
Latest photos of N6181A
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B Search all Bell 206B |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 4277 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20 SER |
Aircraft
| Registration Number | N6181A |
| Mode S (ICAO24) Code | A80EF2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-08-02 |
| Air Worthiness Test | 1993-04-13 |
| Last Action Taken | 2010-08-02 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Tonys Trucking Inc |
| Address |
Darrington, WA 98241 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N6181A
Beech 95-B55 (T42A), c/n TC-2432
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 95-B55 (T42A) Search all Beech 95-B55 (T42A) |
| Construction Number (C/N) | TC-2432 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N6181A |
| Mode S (ICAO24) Code | A80EF2 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-03-20 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |