Aircraft N620K Data
3
aircraft records found
N620K
2000 Bombardier BD-700-1A10 Global Express, c/n 9052
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | BD-700-1A10 Global Express Search all Bombardier BD-700-1A10 Global Express |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 9052 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 23 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc BR 700 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N620K |
| Mode S (ICAO24) Code | A8171E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-10-02 |
| Air Worthiness Test | 2001-09-05 |
| Last Action Taken | 2006-01-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-02-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N620K
1992 Gulfstream Aerospace Gulfstream IV, c/n 1193
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | Gulfstream IV Search all Gulfstream Aerospace Gulfstream IV |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 1193 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N620K |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N620K
1964 North American NA-265-40 Sabreliner, c/n 282-9
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | NA-265-40 Sabreliner Search all North American NA-265-40 Sabreliner |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 282-9 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT12A-8 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N620K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Olin Corporation |
| Address |
White Plains, New York United States |