Aircraft N621A Data
3
aircraft records found
N621A
1980 Cessna T210N, c/n 21064069
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T210N Search all Cessna T210N |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 21064069 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
Aircraft
| Registration Number | N621A |
| Mode S (ICAO24) Code | A819F4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1998-05-02 |
| Air Worthiness Test | 1993-07-16 |
| Last Action Taken | 2007-04-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wilton, CA 95693 United States |
| Region | Western-Pacific |
N621A
1963 Grumman G-159, c/n 102
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-159 Search all Grumman G-159 |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | 102 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 529 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N621A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1963-03-05 |
Owner
| Owner | Aluminum Company of America ALCOA |
| Address |
, United States |
N621A
1951 Piper PA-22, c/n 22-25
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 22-25 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N621A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |