Aircraft N627V Data
2
aircraft records found
N627V
2009 Cessna 525B CitationJet CJ3, c/n 525B-0309
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B CitationJet CJ3 Search all Cessna 525B CitationJet CJ3 |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 525B-0309 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N627V |
| Mode S (ICAO24) Code | A83219 |
| Certification Issued | 2009-12-24 |
| Last Action Taken | 2009-12-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-12-31 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | JB AVIATION II LLC OWNER TRUSTEE |
| Address |
Wichita, KS 672288011 United States |
N627V
Beech 35-33, c/n CD-61
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35-33 Search all Beech 35-33 |
| Construction Number (C/N) | CD-61 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N627V |
| Mode S (ICAO24) Code | A83219 |
| Certification Issued | 1997-09-25 |
| Last Action Taken | 1997-09-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-04-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SPIRIT FLYERS LLC |
| Address |
Ballwin, MO 630112513 United States |