Aircraft N6298K Data
2
aircraft records found
N6298K
2008 Cessna T206H, c/n T20608858
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T206H Search all Cessna T206H |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | T20608858 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AJ1A |
| Also Registered As |
SE-MCD
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N6298K |
| Mode S (ICAO24) Code | A83B26 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-12-16 |
| Air Worthiness Test | 2008-07-11 |
| Last Action Taken | 2008-12-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-02-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Big Chino Aviation Llc |
| Address |
Prescott, AZ 86305 United States |
| Region | Western-Pacific |
User Comments
Admin, 2006-04-11 04:00:00
Cancel Date: 01/31/2003
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Mexico
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Mexico
N6298K
1996 Bell 430, c/n 49004
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 430 Search all Bell 430 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 49004 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C40B |
| Also Registered As |
XC-TAM
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N6298K |
| Mode S (ICAO24) Code | A83B26 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-10-15 |
| Air Worthiness Test | 1999-07-12 |
| Last Action Taken | 2002-04-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-01-31 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WORLD JET INC |
| Address |
Fort Lauderdale, FL 33309 United States |