Aircraft N62GB Data
2
aircraft records found
N62GB
2007 Israel Aircraft Industries Gulfstream 200, c/n 175
Latest photos of N62GB
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | Gulfstream 200 Search all Israel Aircraft Industries Gulfstream 200 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 175 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW306A |
| Also Registered As |
N148MC
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N62GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A8147C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-02-04 |
| Air Worthiness Test | 2007-09-30 |
| Last Action Taken | 2008-02-04 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Graham Brothers Construction Co Inc |
| Address |
Dublin, GA 31027 United States |
| Region | Southern |
N62GB
1967 Beech V35, c/n D-8566
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35 Search all Beech V35 |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | D-8566 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
| Also Registered As |
N5478U
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N62GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A8147C |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2014-05-31 |
Owner
| Owner | Glenn A. Beavers |
| Address |
Wichita Falls, Texas 76308 United States |