Aircraft N63A Data
3
aircraft records found
N63A
1990 Bushby Mustang II, c/n M-II-784
Latest photos of N63A
Airframe Info
| Manufacturer | Bushby |
| Model | Mustang II Search all Bushby Mustang II |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | M-II-784 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N63A |
| Mode S (ICAO24) Code | A83B63 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1989-03-31 |
| Air Worthiness Test | 1990-07-23 |
| Last Action Taken | 2007-04-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wadsworth, OH 44281 United States |
| Region | Great Lakes |
N63A
1980 Dassault-Breguet Falcon 50, c/n 19
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault-Breguet |
| Model | Falcon 50 Search all Dassault-Breguet Falcon 50 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 19 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N63A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N63A
1965 North American NA-265-40 Sabreliner, c/n 282-36
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | NA-265-40 Sabreliner Search all North American NA-265-40 Sabreliner |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 282-36 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT12A-6 6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N63A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Rockwell International |
| Address |
St. Louis, Missouri United States |