Aircraft N63GB Data
3
aircraft records found
N63GB
1999 Bell 407, c/n 53333
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 407 Search all Bell 407 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 53333 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C47 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N63GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A83BFB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-11-08 |
| Air Worthiness Test | 1999-01-06 |
| Last Action Taken | 2004-03-05 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GRAHAM BROTHERS CONSTRUCTION CO INC |
| Address |
Lexington, SC 290711809 United States |
User Comments
Admin, 2006-06-06 04:00:00
Cancel Date: 01/31/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: India
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: India
N63GB
1998 Cessna 560 Citation Ultra, c/n 560-0454
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560 Citation Ultra Search all Cessna 560 Citation Ultra |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 560-0454 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D 5 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N63GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A83BFB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-04-23 |
| Air Worthiness Test | 2002-11-20 |
| Last Action Taken | 2007-06-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-03-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GRAHAM IRON LLC |
| Address |
East Dublin, GA 310271330 United States |
N63GB
Arbc Inc Dba Lindstrand 69X, c/n 5442
Airframe Info
| Manufacturer | Arbc Inc Dba Lindstrand |
| Model | 69X Search all Arbc Inc Dba Lindstrand 69X |
| Construction Number (C/N) | 5442 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N63GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A83BFB |
| Certification Issued | 2009-08-28 |
| Last Action Taken | 2009-08-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Red Baron Balloon Corps Llc |
| Address |
Oregonia, OH 45054 United States |
| Region | Great Lakes |