Aircraft N6483V Data
2
aircraft records found
N6483V
Rotorway EXEC 90, c/n 1 (N6483V)
Airframe Info
| Manufacturer | Rotorway |
| Model | EXEC 90 Search all Rotorway EXEC 90 |
| Construction Number (C/N) | 1 (N6483V) |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6483V |
| Mode S (ICAO24) Code | A885C8 |
| Certification Issued | 1994-03-29 |
| Last Action Taken | 2000-04-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-06-20 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Julian, CA 92036 United States |
N6483V
Helio H-295, c/n 1453
Airframe Info
| Manufacturer | Helio |
| Model | H-295 Search all Helio H-295 |
| Construction Number (C/N) | 1453 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N6483V |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |