Aircraft N64GG Data
2
aircraft records found
N64GG
2000 Beech Super King Air 350, c/n FL-274
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | Super King Air 350 Search all Beech Super King Air 350 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | FL-274 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N64GG |
| Mode S (ICAO24) Code | A8637F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-01-28 |
| Air Worthiness Test | 2000-03-02 |
| Last Action Taken | 2006-02-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-08-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Specsavers Aviation Inc Trustee |
| Address |
Wilmington, DE 19808 United States |
| Region | Eastern |
N64GG
1994 Beech 2000A, c/n NC-47
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 2000A Search all Beech 2000A |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | NC-47 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada 1,200 shp PT6A-67A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N64GG |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |