Aircraft N6504K Data
3
aircraft records found
N6504K
2003 Lancair LC-40-550FG, c/n 40062
Airframe Info
| Manufacturer | Lancair |
| Model | LC-40-550FG Search all Lancair LC-40-550FG |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 40062 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6504K |
| Mode S (ICAO24) Code | A88FA8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-08-30 |
| Air Worthiness Test | 2003-02-28 |
| Last Action Taken | 2008-09-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bogco Aviation Inc |
| Address |
Wilmington, DE 19808 United States |
| Region | Eastern |
N6504K
1977 Grumman-Schweizer G-164B, c/n 343B
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman-Schweizer |
| Model | G-164B Search all Grumman-Schweizer G-164B |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 343B |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6504K |
| Mode S (ICAO24) Code | A88FA8 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N6504K
1968 Boeing 707-384B, c/n 20035
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-384B Search all Boeing 707-384B |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 20035 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 165 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6504K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1990-04-00 |
Owner
| Owner | Aircrew Leasing |
| Address |
, United Kingdom |