Aircraft N6537V Data
2
aircraft records found
N6537V
1969 Bell 47G-4A, c/n 7695
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47G-4A Search all Bell 47G-4A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 7695 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming VO-540 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6537V |
| Mode S (ICAO24) Code | A89B40 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-08-20 |
| Air Worthiness Test | 1990-12-01 |
| Last Action Taken | 2008-08-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Judys Helicopter Inc |
| Address |
Tamuning, GU 96931 Guam |
| Region | Western-Pacific |
N6537V
Cessna 172RG, c/n 172RG0761
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Construction Number (C/N) | 172RG0761 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6537V |
| Mode S (ICAO24) Code | A89B40 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-12-05 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |