Aircraft N6653K Data
2
aircraft records found
N6653K
1978 Grumman-Schweizer G-164B, c/n 408B
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman-Schweizer |
| Model | G-164B Search all Grumman-Schweizer G-164B |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 408B |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6653K |
| Mode S (ICAO24) Code | A8C997 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N6653K
1953 De Havilland Canada DHC-2 MK. I(L20A), c/n 565
Latest photos of N6653K
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-2 MK. I(L20A) Search all De Havilland Canada DHC-2 MK. I(L20A) |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 565 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985 Wasp Jr. 450 Hp |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6653K |
| Mode S (ICAO24) Code | A8C997 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-03-22 |
| Air Worthiness Test | 1996-06-06 |
| Last Action Taken | 2008-03-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
21650 Oxnard St Ste 1925 Woodland Hills, CA 91367 United States |
| Region | Western-Pacific |