Aircraft N6666K Data
3
aircraft records found
N6666K
1982 Gates Learjet 35A, c/n 481
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 481 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TFE 731 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6666K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N6666K
1975 Beech 200 King Air, c/n BB-70
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 King Air Search all Beech 200 King Air |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | BB-70 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6666K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Anne Tandy |
| Address |
Fort Worth, Texas United States |
N6666K
Beech C90 King Air, c/n Not found N6666K
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90 King Air Search all Beech C90 King Air |
| Construction Number (C/N) | Not found N6666K |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PT6A-6A&6B |
Aircraft
| Registration Number | N6666K |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |