Aircraft N6762W Data
1
aircraft record found
N6762W
2000 Vans RV-6A, c/n 60224
Latest photos of N6762W
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 60224 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1A |
Aircraft
| Registration Number | N6762W |
| Mode S (ICAO24) Code | A8F4B5 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1999-12-09 |
| Air Worthiness Test | 2002-04-01 |
| Last Action Taken | 2006-02-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Poplar Grove, IL 61065 United States |
| Region | Great Lakes |