Aircraft N678W Data
3
aircraft records found
N678W
2005 Cirrus SR22, c/n 1412
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22 Search all Cirrus SR22 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 1412 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N678W |
| Mode S (ICAO24) Code | A8FB64 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-05-10 |
| Air Worthiness Test | 2005-04-26 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-12-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Spyglass Investments Llc |
| Address |
Hutchinson, KS 67502 United States |
| Region | Central |
N678W
1969 Cessna 182M, c/n 18259757
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182M Search all Cessna 182M |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 18259757 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
| Also Registered As |
N71786
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N678W |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N678W
1962 Grumman G-159, c/n 86
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-159 Search all Grumman G-159 |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 86 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 529 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N678W |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1962-03-29 |
Owner
| Owner | Coca-Cola Company |
| Address |
Atlanta, Georgia United States |