Aircraft N680V Data
2
aircraft records found
N680V
2005 Vans RV-6A, c/n 23091
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 23091 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N680V |
| Mode S (ICAO24) Code | A90512 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2005-05-25 |
| Air Worthiness Test | 2005-12-08 |
| Last Action Taken | 2008-06-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Peachtree City, GA 30269 United States |
| Region | Southern |
N680V
Beech 35-33, c/n CD-105
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35-33 Search all Beech 35-33 |
| Construction Number (C/N) | CD-105 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N680V |
| Mode S (ICAO24) Code | A90512 |
| Certification Issued | 1980-10-27 |
| Last Action Taken | 1995-10-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-12-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | NAPERVILLE FLYING CLUB |
| Address |
Hinsdale, IL 60521 United States |