Aircraft N6817V Data
2
aircraft records found
N6817V
1971 Aerostar M-20F Aerostar 220, c/n 22-0005
Airframe Info
| Manufacturer | Aerostar |
| Model | M-20F Aerostar 220 Search all Aerostar M-20F Aerostar 220 |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 22-0005 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N6817V |
| Mode S (ICAO24) Code | A90A4F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-09-23 |
| Air Worthiness Test | 1971-01-15 |
| Last Action Taken | 2011-09-23 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
South Lake Tahoe, CA 96155 United States |
| Region | Western-Pacific |
N6817V
Mooney M20, c/n Not found N6817V
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20 Search all Mooney M20 |
| Construction Number (C/N) | Not found N6817V |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N6817V |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |