Aircraft N697A Data
4
aircraft records found
N697A
2001 Gulfstream Aerospace G-V, c/n 662
Latest photos of N697A
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-V Search all Gulfstream Aerospace G-V |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 662 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc BR 700 SERIES |
| Also Registered As |
N427HG
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N697A |
| Mode S (ICAO24) Code | A944B7 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-04-02 |
| Air Worthiness Test | 2001-12-12 |
| Last Action Taken | 2009-04-02 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Alcoa Inc |
| Address |
Alcoa Hanger # 63 West Mifflin, PA 15122 United States |
| Region | Eastern |
N697A
1986 British Aerospace BAe.146-200, c/n E2055
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.146-200 Search all British Aerospace BAe.146-200 |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | E2055 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 92 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming AFL502-R-5 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N697A |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1994-09-15 |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
, United States |
N697A
1965 Grumman G-159, c/n 158
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-159 Search all Grumman G-159 |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 158 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 529 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N697A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Aluminium Company of America |
| Address |
Pittsburgh, Pennsylvania United States |
N697A
British Aerospace BAe.146-200A, c/n E2055
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.146-200A Search all British Aerospace BAe.146-200A |
| Construction Number (C/N) | E2055 |
| Number of Seats | 109 |
| Number of Engines | 4 |
Aircraft
| Registration Number | N697A |
| Mode S (ICAO24) Code | A944B7 |
| Certification Issued | 1986-06-03 |
| Last Action Taken | 1992-03-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-09-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MERIDIAN TRUST COMPANY OWNER TRUSTEE |
| Address |
Reading, PA 19601 |