Aircraft N69A Data
7
aircraft records found
N69A
1999 Schweizer 269C-300, c/n S-1777
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C-300 Search all Schweizer 269C-300 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | S-1777 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N69A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N69A
1993 Schweizer 269C, c/n S-1636
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C Search all Schweizer 269C |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | S-1636 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N69A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N69A
1990 Schweizer 269C, c/n S-1468
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C Search all Schweizer 269C |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | S-1468 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N69A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N69A
1990 Schweizer 269C, c/n S-1464
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C Search all Schweizer 269C |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | S-1464 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360-D1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N69A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N69A
1987 Schweizer 269C, c/n S-1294
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C Search all Schweizer 269C |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | S-1294 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360-D1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N69A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N69A
Schweizer 300C, c/n S-1293
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 300C Search all Schweizer 300C |
| Construction Number (C/N) | S-1293 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360-D1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N69A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N69A
Schweizer 300C, c/n S1787
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 300C Search all Schweizer 300C |
| Construction Number (C/N) | S1787 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360-D1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N69A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |